Na začátku si položte následující otázky a zamyslete se nad svými odpověďmi. Co vám telefon přináší? Co vám bere? Z jakého důvodu po telefonu saháte nejčastěji? Co by se mohlo stát, pokud byste denně nezkontrolovali e-maily, sociální sítě nebo ihned neodpověděli na příchozí zprávu?
V digitálním detoxu či digitálním minimalismu jde o to, abychom si nejprve uvědomili, k čemu nám telefon a další digitální technologie slouží. Je dobré je umět používat na maximum proto, abychom z nich maximum získali. Digitální technologie jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Dokážou nám usnadnit práci a činit nás produktivnějšími, ale pokud to s nimi neumíme nebo jim propadneme, zaplatíme tím nejcennějším, co máme – tedy našim časem, energií a pozorností.
Digitální minimalismus
- Uvědomte si, co je vaším cílem a jakou motovaci k jeho dosažení máte. Je to čas na nový koníček nebo na koníčky, kterým jste se z nedostatku času přestali věnovat? Je jím více času na rodinu nebo přátele? Nebo něco, co dlouhou dobu odkládáte?
- Nastavte si pravidla, se kterými budete telefon využívat. Pravidla si vytvořte na míru, aby vám co nejvíce seděla. Mohou být různá, zde jsou některé tipy: Zrušte notifikace aplikací nebo aplikace rovnou promažte. Pokud na nějaké trávíte hodně času, odstraňte ji z hlavní stránky svého mobilu a chovejte si někam mezi ostatní. Uvidíte, že časem ji přestanete chtít hledat a nakonec zjistíte, že aplikaci nepotřebujete. Šedé ikonky méně lákají ke kliknutí, než ty barevné. Změnu barev provedete v nastavení telefonu. Vymezte čas, kdy vám mohou lidé volat a o tomto čase je informujte. Dalším pravidlem může být spánek s vypnutým telefonem nebo odkládání telefonu v určitou denní dobu (třeba po 18.hodině). Je to jen na vás, co vám bude sedět.
- Po 21 dnech přidejte další pravidlo a neustále dodržujte předchozí pravidla.
- Pokračujte, dokud nebudete spokojeni.
Odložení telefonu na určitou dobu
- Nejprve si ujasněte, co je vaším cílem a jakou máte motivaci k digitálnímu detoxu.
- Před digitálním detoxem si udělejte jeho plán. Naplánujte si, kolik hodin denně a v jakých časech budete mít mobil vypnutý a které dny v týdnu to budou. Taky si naplánujte, čemu se v tomto čase budete věnovat, abyste čas bez mobilu využili naplno.
- Pokud jste drsňáci a rozhodnete se mobil vypnout na den či déle, informujte o tom své známé a blízké s předstihem. Vyhnete se tak tomu, aby vás sháněli a dělali si o vás zbytečné starosti. A co vy víte, třeba se k vám a vašemu plánu na digitální detox někdo přidá.
- Hovory pokud možno přesměrujte, na e-mail nastavte automatické odpovědi. Lidi budou možná zpočátku cosi namítat, ale časem si zvyknout, že jste na mobilu jen omezeně a na e-maily odpovídáte třeba jen jednou denně v určitou dobu.
- Nebojte se zapnutí mobilu po delší době. Psychologové se k této problematice vyjadřují tak, že člověk by měl svému strachu čelit, poznávat ho a snažit se ho postupně překonat. Jistě zjistíte, že většina nutných záležitostí už se vyřešila sama a to ostatní vám nikam neuteče.
- Začněte pozvolna. Pokud se vám nezamlouvá hned na začátek vypnout telefon na celý den, zkuste nejprve třeba půl hodiny nebo hodinu. To už se zvládnout dá, co myslíte? Nenechte se odradit nepříjemnými pocity po vypnutí telefonu. Zabavte se nějakou smysluplnou činností.
- „Zapomeňte“ si občas mobil doma. Až půjdete nakoupit nebo na kafe s kamarádem nebo kamarádkou, nechte si mobil doma. Však si stejně budete celou dobu povídat, k čemu mobil? Tím, že se budete dobře bavit, si na něj určitě ani nevzpomenete.
- Plánujte další digitální detox a užívejte si chvíle skutečného volna.
A pamatujte, digitální technologie mají sloužit lidem a ne lidé jim…